Veli Paasimaa jatkaa Muhoksen vasemmiston johdossa

Veli Paasimaa jatkaa Muhoksen vasemmiston johdossa

Next


Keskiviikkona 28.11. syyskokouksen pitänyt Muhoksen Vasemmisto valitsi Veli Paasimaan jatkamaan puheenjohtajana. Yhdistyksen varapuheenjohtajaksi valittiin Jaakko Latvanlehto.

Kokouksessa käydyssä yleiskeskustelussa puheenaiheeksi nousi käydyt kuntavaalit. Käytyä vaalikamppailua pidettiin omituisina kaikilta osin. Mediassa puhuttiin vain kuntaliitoksista, eurokriisistä sekä sosiaali- ja terveydenhuollon rakenneuudistuksesta. Paikallisesta kunnallisesta päätöksenteosta ei puhuttu mitään. Suurimmaksi huolenaiheeksi nousi kuitenkin huoli alhaisesta äänestysprosentista joka aiheuttaa demokratiavajetta. Tähän on todennäköisesti useita syitä, mutta pahin vaihtoehto syyksi alhaiseen äänestysprosenttiin on jos kuntalaiset eivät koe vaikuttavansa asioihin äänestämällä.

Vuodelle 2013 yhdistyksen johtokuntaan valittiin puheenjohtajiston lisäksi Pekka Kähkönen, Noora Valkonen, Esko Jaukka, Pasi Huusko, Ari Kankaanpää, Piia Kauppinen, Kari Mikkola, Ossi Airaksinen ja Timo Lotvonen. Johtokunnan varajäseniksi vallittiin Ari Kauppinen, Kirsti Airaksinen ja Tuomo Suikkanen.

Piirin puheenjohtajistoon Kalliorinne, Hänninen ja Paasimaa

Vihannissa lauantaina 1.12. syyskokoustaan pitänyt Pohjois-Pohjanmaan Vasemmisto valitsi piirin puheenjohtajaksi kansanedustaja Risto Kalliorinteen Oulusta. Ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi valittiin Katja Hänninen Raahesta ja toiseksi varapuheenjohtajaksi Veli Paasimaa Muhokselta. Lisäksi Muhokselta valittiin Ari Kankaanpää piiritoimikunnan varajäseneksi.


Piirikokouksen kannanotot käsittelivät ammatillisten koulutuspaikkojen määrää ja työttömien yhdistysten määrärahoja. Piirikokouksen kannanotot löytyvät täältä.


Ari Kankaanpää